Urugwaj to państwo leżące w Ameryce Południowej, nad Oceanem Atlantyckim. Od zachodu graniczy z Argentyną natomiast od północy z Brazylią. Wcześniej stanowił on część Wicekrólestwa La Platy i określany był mianem Banda Oriental, co oznacza Brzeg Wschodni. Nazwa kraju pochodzi od hiszpańskiej rzeki Uruguay.

Znaczną część powierzchni kraju pokrywają lekko faliste niziny, które są terenem przejściowym między Brazylijską Wyżyną, a argentyńską pampą. Z północnego wschodu na południowy zachód przebiegają w Urugwaju pasma niewielkich wzgórz, które osiągają wysokość zaledwie 200-500 m. n. p. m.

W Urugwaju panuje klimat podzwrotnikowy morski. Zw względu na równinne ukształtowanie terenu, w tym państwie nie występują kontrasty klimatyczne. Zimy są łagodne, bez mrozów, choć pojawiające się czasami wiatry pamperos, wiejące z południowego zachodu, mogą powodować gwałtowne spadki temperatury. Ze względu na napływajace z Brazylii ciepłe powietrze lata są ciepłe. Opady, których średnia roczna suma to 1000-1500 mm występują zwykle między czerwcem, a grudniem. W przeciwieństwie do Polski najcieplejszym miesiącem w roku jest styczeń, a najzimniejszym czerwiec.

powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją