Wyspy Owcze są archipelagiem wysp wulkanicznych, leżącym na Morzu Norweskim. Znajdują się one pomiędzy Wielką Brytania, Norwegią i Islandią. Wyspy Owcze są terytorium zależnym Danii.

Na archipelag Wysp Owczych składa się 18 wysp wulkanicznych.Ich powierzchnia jest górzysta, jednak często wzniesienia są przecinane przez liczne doliny. Wybrzeża, które są w znacznej części strome i skaliste, w niektórych miejscach mają charakter fiordów.Najwyższy szczyt archipelagu to Eysturoy, który mierzy 852 m.n.p.m.

Kraj leży w strefie klimatu umiarkowanego, chłodnego, który charakteryzuje się licznymi wpływami oceanicznymi. Wpływa to na częste opady oraz relatywnie zimne lata i ciepłe zimy. Wyspy Owcze ogrzewa ciepły Prąd Zatokowy, co wpływa na wysoką średnią styczniową temperaturę, wynoszącą O st. C. Natomiast w sierpniu średnia temperatura wynosi 11 st. C. Ze względu na bliskość oceanu na Wyspach Owczych jest często pochmurnie, mgliście i wietrznie.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz

Ważniejsze miasta

Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją