Czechy są państwem położonym w Europie Środkowej. Po rozdzieleniu Czechosłowacji, Czechy jako republika istnieją od 1993 roku. Państwo jest członkiem Unii Europejskiej.

Czechy graniczą z 4 państwami: Polską, Niemcami, Słowacją, i Austrią. Państwo historycznie podzielone jest na trzy części. Są nimi: Czechy Właściwe, Morawa i Śląsk Czeski.

Powierzchnia kraju ukształtowana jest w większości przez wyżyny i tereny górzyste. Góry otaczające Czechy z trzech stron to: Sudety, Rudawy oraz Las Czeski i Las Bawarski. Środkowa część kraju to dolina Łaby, południe to Kotlina Trzebońska i Budziejowicka.

Gospodarczo Czechy są jednym z najstabilniejszych byłych państw komunistycznych. Główne ośrodki przemysłowe to: Praga, Brno, Ostrawa i Pilzno. Do głównych gałęzi przemysłowych należą: motoryzacja, budownictwo, przemysł zbrojeniowy, maszynowy.
powiększ rozmiar mapy

Dodaj komentarz

Nick
Komentarz
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Bez tych plików serwis nie będzie działał poprawnie. W każdej chwili, w programie służącym do obsługi internetu, można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszego serwisu bez zmiany ustawień oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji w Polityce prywatności.

Zapoznałem się z informacją